Четверг, 09.04.2020, 06:27
Приветствую Вас Гость | Регистрация | Вход

Кафедра культурологии и информационной деятельности

Меню сайта
Категории каталога
Статьи [67]
Клуб выпускников [0]
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » Статьи

ПРОБЛЕМИ ГРЕЦЬКОЇ СПІЛЬНОТИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ: ДЕМОГРАФІЧНИЙ ТА МІГРАЦІЙНИЙ АСПЕКТИ

УДК 314.18(477.62=14)"1990/2001(043)                                                          В. І. Тосхопаран

ПРОБЛЕМИ ГРЕЦЬКОЇ СПІЛЬНОТИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ: ДЕМОГРАФІЧНИЙ ТА МІГРАЦІЙНИЙ АСПЕКТИ

Невід’ємною частиною народу України є грецька національна меншина. Перші колонії грецьких держав-метрополій виникли на узбережжі Чорного моря ще в давні часи. Відомі вони як античні держави Північного Причорномор’я, що існували з VII-V ст. до н.е. до IV-V ст. н.е. Подальша історія формування діаспори греків на території сучасної України пов’язана з тривалим періодом грецької колонізації півдня країни, що розпочався у ХVІІІ ст., коли Російська імперія проводила активну боротьбу з Османською імперією.

У процесі історичного розвитку нащадки переселенців з Греції значною мірою були асимільовані більш численними місцевими етнонаціональними спільнотами. Етнічно стабільнішим виявилося грецьке населення Приазов’я, яке становить основу сучасної грецької діаспори України. Згідно з даними Всеукраїнського перепису населення 2001 р. 84,7 % громадян грецького походження нашої країни мешкало на Донеччині [2].

У процесі дослідження демографічних процесів, що набули розвитку серед сучасних греків Донеччини, було взято до уваги й роботу відомого вітчизняного етнографа В. Наулка. Причинами зменшення чисельності грецької меншини України вчений вважає активізацію асиміляційних процесів і, зокрема, укладання греками змішаних шлюбів. Певної уваги надав шанований автор і процесам національно-культурного відродження меншини в нових умовах незалежної України [2].

Різні аспекти життєдіяльності грецької спільноти Донеччини знаходяться в полі зору вітчизняних дослідників. Однак сьогодні в історичній науці ще не існує спеціальної праці, присвяченої вивченню сучасних демографічних процесів, що відбувалися в грецькій меншині нашого краю між переписами населення 1989 р. і 2001 р.

90-ті роки ХХ ст. - початок ХХІ ст. були дуже складними для незалежної Української держави. Перші десять років її існування стали періодом глибокої соціально-економічної кризи, яка спричинила погіршення загальної демографічної ситуації в країні. Крім того, посилилися еміграційні настрої у громадян України, зокрема й серед грецького населення Донеччини [3].

У 2001 р. було проведено перший в історії незалежної держави Всеукраїнський перепис населення, який відобразив результати її соціально-економічного розвитку за перше десятиріччя. Він зафіксував суттєве зменшення кількості греків Донеччини, порівняно з 1989 р. (на 7 %). Темпи скорочення їх чисельності у містах були вдвічі вищі, ніж у селах. Негативність даної тенденції посилювалася тим, що переважна більшість греків – мешканці міст області. Втім, слід зазначити, що частка громадян грецького походження співвідносно до усього населення Донецької області залишалася стабільною протягом 1989 - 2001 рр. і складала 1,6 % [2].

Кількісне скорочення грецької меншини нашої області в період між двома останніми переписами населення певною мірою пов’язане й з тим, що питання визначення та документального підтвердження національності представників некорінних народів в Україні залишається юридично неврегульованим. Варто відзначити, що в зазначений період активізувалася асиміляція грецької спільноти. Так, кількість осіб, які вважали грецьку мову своєю рідною, зменшилася майже в 4 рази.

За дослідженням В. Наулка, грецька меншина Донецької області постаріла (31 % – люди похилого віку) за рахунок скорочення частки дітей грецького походження і збільшення питомої ваги греків пенсійного віку. Водночас, стабільним залишався відсоток працездатного грецького населення, і зростала частка греків дітородного віку. Негативні зрушення намітилися в показниках сімейного стану греків Донеччини. Зокрема, зменшилася кількість одружених, зросла чисельність розлучень, а також тих осіб, які ніколи не перебували у шлюбі, та удівців. Цікаво, що в 2001 р., порівняно з 1989 р., стало менше гречанок-удів. Варто відзначити, що значно підвищився рівень освіти представників грецької спільноти Донецької області. У 2001 р., порівняно з 1989 р., греків, які закінчили вищі навчальні заклади, стало більше на 56 %, і на 2110 % (майже в 22 рази) стало більше тих, хто мав неповну вищу освіту, на 27 % зріс показник повної загальної освіти. У містах області на 14 % скоротилася частка громадян грецького походження, які мали на момент першого Всеукраїнського перепису населення базову середню загальну освіту; хоча в селах – навпаки, такий показник зріс на 9 %. Наслідком зменшення питомої ваги дітей-греків стало скорочення кількості тих, хто мав у 2001 р. початкову загальну освіту [2].

Одним з чинників, що впливають на демографічну ситуацію, є еміграція. Протягом першого десятиріччя незалежності України досить багато наших громадян через високий рівень безробіття, погіршення матеріальних умов життя, екологічні проблеми виявляли прагнення виїхати за кордон у більш економічно розвинуті країни. Греки Донеччини емігрували переважно до Російської Федерації та Греції. Головною їхньою метою було працевлаштування й поліпшення матеріального становища своїх родин. Ті особи, які вивчають новогрецьку мову, намагаються потрапити до Греції, щоб підвищити свою кваліфікацію. На землю давньої Еллади греки емігрують ще й для того, щоб познайомитися зі своєю етнічною батьківщиною [1].

Через відсутність державного органу, який би відповідав за збір інформації про емігрантів - громадян України, і, зокрема, представників національних меншин, важко встановити точні дані про мету, обсяги, напрямки трудової еміграції греків Донеччини. Є непрямі докази того, що значна кількість українських греків потрапляє до Російської Федерації та на історичну батьківщину легально або ж нелегально. Трудовій еміграції греків Донеччини в Росію сприяв безвізовий в’їзд до цієї країн. До Греції потрапити складніше. У 90-ті роки ХХ ст. на землю давньої Еллади українським грекам можна було в'їхати за так званою "національною візою”, а з 2000 р. – скориставшись Спеціальним посвідченням грека, який мешкає за кордоном. Сьогодні існують певні труднощі з отриманням такого посвідчення, і одна з них - недосконалість українського законодавства щодо національної ідентифікації представників етнічних меншин. До того ж, ситуацію ускладнювала й відсутність на кінець 2004 р. угоди між Україною та Грецією стосовно працевлаштування емігрантів. Все це сприяло збільшенню нелегальної еміграції греків Донеччини [1].

Значну зацікавленість життям грецького населення України і, зокрема, Донецької області, виявляють і за межами нашої держави. Всесвітня Рада греків зарубіжжя, уряд, громадські об’єднання і приватні особи Греції намагаються поліпшити умови життя своїх співвітчизників на Донеччині, відкриваючи медичні центри, розширюючи матеріальну базу навчальних закладів, розвиваючи підприємництво в місцях компактного помешкання грецького населення. Представники Грецької Республіки організовують для українських греків туристичні поїздки на землю давньої Еллади, причому для громадян України, котрі можуть документально підтвердити своє грецьке походження, такі подорожі безкоштовні. Це сприяє відродженню національної самосвідомості й традиційної культури греків нашого краю.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Міграційні процеси в сучасному світі: світовий, регіональний та національний виміри: енциклопедія / Ю. Римаренко та ін. – К.: Довіра, 1998.
  2. Наулко В. Хто і відколи живе в Україні / В. Наулко. – К.: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами нац. меншин України, 1998. – 80 с.
  3. Цвигун О.А. Демографічні процеси в грецькій меншині Донеччини (90-ті роки ХХ ст. - початок XXI ст.): дис. ... канд. іст. наук: 07.00.01 / Цвигун Оксана Анатоліївна. – К.: Донецький національний ун-т, 2006.
Категория: Статьи | Добавил: Кафедра (07.11.2010)
Просмотров: 896 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]